Ana içeriğe atla

Lost'ta Dört Ayak Parmaklı Heykel
İkinci sezonun heyecanlı son bölümü "Live Together Die Alone"da Desmond'ın teknesi ile Others kampına doğru denizden yola çıkan Sayid, Sun ve Jin, yaklaştıkları kıyıda dize kadar tek bacağı ve ayağında beş yerine dört parmağı bulunan bir heykel görürler. Sayid'in bu konudaki yorumu ilginçtir :

"I don't know what I find more disquieting: the fact that the rest of the statue is missing, or that it has four toes." (Hangisini daha rahatsız edici buluyorum bilmiyorum : heykelin geri kalan kısmının olmamasını mı, yoksa dört ayak parmağı olmasını mı?)

Sandalet giymiş ve dört parmağı olan bir ayağın üzerinde sadece dize kadar yükselen bu heykel, bu görünüşüyle ne kadar devasa bir yapı olduğunu da gösterir. Heykelin kendisi ya hiç tamamlanamamış, ya da parçalanmış veya tahrip edilmiş olabilir. Heykelin üzerinde durduğu ince kaidenin de sağ taraftan sanki bir yerden kopartılmış görüntüsüne sahip olması, heykelin de sanki bir şekilde parçalanarak bu şekilde kalmış olduğu görüntüsü verir. Ancak durduğu yere bakıldığında sahilin tam ucunda yer alan heykelin kaidesi ile beraber üzerinde yerleşik olduğu kayalık parçanın sahil boyunca devamı yoktur. Bu da heyekelin bu parçasının belki de başka bir yerden özellikle buraya taşındığını gösterebilir.

Sayid, Sun ve Jin'in heykeli gördüğü yerin adanın Batı ya da Kuzey kıyısı olması beklenebilir. Özellikle de Michael'a Swan bilgisayarından verilen komutla kuzeye doğru gitmesinin söylendiği ve sahte Other köyünün de bu civarda olduğu düşünülürse, heykelin adanın kuzey kısmında yer alması da mümkündür.


Heykelin DHARMA adaya gelmeden önce adada bulunanlar ile ilgili olduğu ve Cooper'ın bağlanmış olduğu sütunun da bulunduğu kalıntılar ile son bölümde Ben'in Richard'dan Others'ı götürmesini istediği tapınağın da bu heykel ile bağlantılı olacağı düşünülmektedir. Bu nedenle adanın kendine ait bir geçmişi ve bir tarihi, hatta belki de bir inanç sistemi olduğu, DHARMA'nın gelişi ile bu durumun da tehlikeye girdiği söylenebilir.

Heykelin tamamlanmış halinin yaklaşık 30 katlı bir bina ile eşdeğer olduğu belirtilmiştir (Lost yapımcı açıklaması - Mayıs 2006). Bu durumda bunun nasıl yapıldığı ya da nasıl taşındığı da önem kazanmaktadır.


Heykelin anlamının ve kaynağının ne olabileceği üzerine pek çok görüş bulunmaktadır. Bu görüşlerin bir kısmı ve nedenleri aşağıdadır.

1 - ADA MİTOLOJİSİ VE ESKİ UYGARLIK

Adanın yeri konusunda muhtelif teoriler bulunuyor. Pilotun ölmeden önce söyledikleri doğru ise, Fiji'ye iniş yapmak için geri dönen uçak türbulansa girdiğinde rotadan binlerce mil açıktadır. Bu nedenle arama çalışmaları Sydney-L.A rotasında yapıldığında kimsenin onları bulması mümkün değildir. Bu durumda Pasifik Okyanusu'nda bir yerlerde düştüğü varsayılan uçak, kadim bir medeniyetin anavatanında bulunuyor olabilir. Bu düşünceye en yakın mitoloji de MU mitolojisidir. Ancak bu heykelin neden dört parmaklı olduğu konusu açıklamaz.

Ya da adaya yerleşmiş olanlar bilinen bir mitolojiden yola çıkarak kendi inançlarını simgeleyecek bir heykel dikerler.

Greko-Romen Kaynaklı
- Ayaktaki sandalet Greko-Romen niteliktedir ki heyeklin görünen kısmı da bu yapıya uygundur.

- Sonradan Apollo ile özdeşleştirilen Yunan tanrısı Helios (Güneş) için yapılmış olan Rodos Heykeli, antik dünyanın en büyük heykeli olarak adlandırılır. M.Ö. 224'te deprem sonucu dizlerinden kırılan heykelin üst kısmı Rodos adasına dağılır. Büyüklüğünün Özgürlük Heykeli kadar olduğu söylenir.

- Helios = Apollo benzerliğinden yola çıkıldığında, dizide sıklıkla rastlanan Apollo'ya olan atıf da bir kez daha dikkat çeker. Apollo çikolatası, istasyonların isimleri, Caduceus ve Apollo ilişkisi düşünüldüğünde ilginç bilgilere ulaşılır.


- Cooper'ın bağlanmış olduğu sütun, her ne kadar bazı farklılıklar bulunsa da, genel olarak Yunan medeniyetine ait tapınaklardaki sütunlarla benzeşir. Yalnız buradaki sütunlar yığma iken Yunan sütunları genelde yivlidir.

Mısır ya da Asya Kaynaklı
- Bazı Asya ve Mısır tanrılarının, özdeşleştirildikleri hayvan figürleri nedeniyle, dört ayak parmakları bulunur. Örneğin Bast, Kedi-Tanrıça da bu özelliğe sahiptir. (Kedinin 9 canlı olmasından yola çıkarak Mikhail'in bir türlü ölmemesini örnek gösterebiliriz. Wink)

- Bilinen en önemli Mısır tanrılarından biri olan ve ismi genelde kurgu dünyasında "kötü karakter"lere verilen Anubis de, çakal başlı tanrı olması nedeniyle ayağında dört parmağa sahiptir. Aynı zamanda Yunan tanrıları ile eşitlendiğinde yaptığı iş bakımından (ölülerin diğer dünyaya - ya da bilindiği adı ile "underworld" (alt dünya)e taşınması ve buranın korunması görevi Anubis'indir) Cerberus'a denktir - Cerberus da blast door üzerindeki referanslara göre güvenlik sistemi olabilir.


- "Underworld", Swan'daki bilgisayara rakamların girilmesi atlanırsa çıkan hiyerogliflerin de anlamıdır. Dolayısıyla Swan'da yeri yer alan tanrının parçalanmış heykeli de adanın bir başka yerinde bulunabilir. (Anubis-Cerberus-Underworld-Portland bağlantısı için bakınız)


- Yine Cooper'ın bağlı olduğu sütun düşünüldüğünde Mısır ile bir bağlantı daha göze çarpıyor. Yığma sütun özelliği nedeni ile sütun Amun-Ra'nın tapınağı Karnak'ta (ki kendisi aynı Apollo gibi Güneş Tanrısı'dır) bulunan sütunlara benzer. ("Felsefe Taşı-Kolon-Caduceus" bağlantısı için bakınız

Dört Parmaklı Tanrıça

Daha sonra İnkalar'a ev sahipliği yapacak Titikaka Gölü'nün çevresinde Tiahuanako adında bir şehir kuruludur. Bu şehre barındırdığı kalıntılar nedeniyle "Devler Şehri" de denir - denir ki bir zamanlar burada Devler yaşamıştır. (Stargate SG-1 seyredenler bu "Giants" - Devler'i "Crystal Skull" adlı bölümden iyi hatırlar.) Burada bir Güneş Kapısı bulunur. Bu kapı üzerinde uçan bir Tanrı'nın çevresine dizilen figürler görülür - ki bunların bir kısmı da dört ayak parmaklıdır. Her ne kadar asıl "Tanrı" Virakoka olarak bilinse de, söylenceler der ki yıldızlardan altın yaldızlı gemisi ile dört parmaklı Tanrıça Orjana inmiş, yeryüzünde 70 çocuk doğurup yeni bir ork yaratarak tekrar gökyüzüne dönmüştür.

2 - VOLKANİK ADA - ANTİK UYGARLIK - HEYKEL
Adanın volkanik oluşumu ile ilgili bilgi "The Man Behind the Curtain"de Ben'in ders gördüğü sınıfta Olivia'nın anlattıklarından alınır. Atlantis ve Mu'nun deniz dibine batmasının nedeni olarak gösterilen depremler ve volkanik patlamalar da bu bilgi ile uyumludur. Bu durumda tektonik plakaların harekete geçtiği tarihin (belki de unuttuğu) en büyük felaketlerinden biri ile batan Mu'nun bir kısmının tam da Black Rock ile Magnus Hanso'nun oradan geçtiği sırada oluşan bir volkanik patlama ile tekrar ortaya çıktığını düşünelim.

- 1881'de Güney Hint Okyanusu'ndan altın arayan Black Rock ortadan kaybolur ve bir daha da ondan haber alınamaz. (Kaynak : The Lost Experience)
- 1883'te etkisi ta Afrika'ya kadar hissedilen, 36,000 kişiden fazla kişinin öldüğü, tsunami nedeniyle pek çok yerin sular altında kaldığı ve gemilerin günlerce okyanusta sürüklendiği, Hint Okyanusu'nda kaybolan denizcilerin cesetlerinin haftalar sonra Afraka'dan çıktığı bir volkan patlaması olur. Krakatoa Adası'nın volkanı öyle bir patlar ki sesi Perth, Avustralya'dan duyulur. (Kaynak : wikipedia)

Black Rock'ın ne kadar süreyle denizde kaldığını bilemediğimizden tarihlerin kabaca böyle olduğunu düşünürsek, volkanik patlama veya tektonik hareketlenme ile bir ada batarken diğer bir adanın bir kısmının yükseldiğini varsayalım. Bu durumda adanın görünen bir kısmında herhangi bir nedenle demirlemiş olan Magnus Hanso'nun Black Rock'ı, yükselme ile beraber aniden adanın ortasında kalır. Bu yükselme, aynı zamanda uzun süredir sular altında olan bir heykelin de sadece dizinden üst kısmının açığa çıkmasına neden olur. Ada eski bir uygarlığın yerleştiği yerdir ve bu heykel de koruyucu tanrılarından birini simgeler.

Yorumlar

 1. çok saçma bence dört parmaklı heykelin dizide yer alması çünkü dizinin başka yerinde hiç bu konu ve ya bununla ilgili bişey geçmiyor,heykel görülüyor bitiyor ve de sanki önemli gibi gösteriliyor....

  YanıtlaSil
 2. çok saçma bence dört parmaklı heykelin dizide yer alması çünkü dizinin başka yerinde hiç bu konu ve ya bununla ilgili bişey geçmiyor,heykel görülüyor bitiyor ve de sanki önemli gibi gösteriliyor....

  YanıtlaSil
 3. Lost'tan bahsediyorsak şayet böyle bir ayrıntıyı sırf izleyiciler önemli sansınlar diye vereceklerini hiç düşünmüyorum. Muhakkak bir açıklamsı vardır. Bu arada dizi senaristleri 5. sezon için Richard'ın çıplak ayaklı halinin gösterileceğini söylediler. Muhtemelen bu bir söz oyunu ve heykelle ilgisi var...

  YanıtlaSil
 4. 5.sezonda geçmişe yapılan yolculuklar sonucunda bu heykelin tamamı görülmüş oldu ama sonra nasıl bu hale geldi yada nasıl inşaa edildi bilmiyoruz :(

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İngiltere Öğrenci Vizesi Aracı Kurumlara Kanmayın

Diğer ülkeleri bilemem ama,"Yok efendim İngiltere,Kanada vizesi çok zor kimseler alamıyor."dedikoduları tamamen bu vize danışmanlığı yapan dolandırıcıların uydurmasıymış bunu anlamış oldum.Başımdan geçen olayı aynen aktarıyorum.


Bir arkadaşım vasıtası ile İngiltere'ye gitmeyi planlıyordum.(öğrenci olarak gitmek en kolayı idi.)İnternetten ne gerekli ise araştırdım.Ama arkadaşımın ısrarları üzerine Hayat Rehberi(isim verdim ki sizde dolandırılmayın.)tanıdığına vize işlemlerimi yaptırdım desemde bi bok yapmadılar.Akmerkez karşısında lüks bir villada hizmet veren bu kurum işlemlerimi çok hızlı bir şekilde yapabileceğini sonucun 3 gün içerisinde alabileceklerini söyledi.700 tl para istedi.600 Tl verdim.(Pazarlık Sünnettir hesabı.)Belgeleri zaten internet üzerinde araştırmıştım konsolosluğun sitesinde Türkçe dil desteği var.Hepsini teslim ettim,yeminli tercümana ne varsa çevirtmişler.11 sayfalık vize başvurumu yapmışlar.Randevum alınmış buraya kadar her şey yolunda.
Vize evrakla…
2007 de ilk blog açtığımda ki heves olmasa da ara ara gaza geliyorum. Anlatmak istediğim pek çok şeyi yazmaya üşensem de videosunu çekip paylaşmayı çok istiyorum. twitter facebook çıktı blogculuk bozuldu düşüncesindeyim. Aslında çok özledim seni blogger :) sabah 9 akşam 9 küçük esnaflığa devam ettiğimden mütevettlik seninle ilişkimiz bitti. Ama bakarsın şans yüzüme güler de bi iş bulursam taslaklarımı düzenler beynimde ki örümcek ağı tutan cümlerler ellerimden sana dökülür..
Bu arada ilk açtığım blog google tarafından kapatılmış pek bi üzüldüm :(
Ona kızarak buradan devam etmeye isim,tema vs değiştirip yol almaya çalışacağım.
şuan deli gibi bu yazıya ne başlık yazsam diye düşünüyorum saat 02:49 olduğundan beyin gebertos oldu sanıyorum bulamadım bişi neyse mühim de değil zaten başlıkları sevmem  bilirsin :)
kal sağlıcakla.

Farmville Oyunu Hilesi ( fazla tarla bug )

Bir çok kişi Facebook FarmVille Hileleri adı altında arama yapıyor. Farm ville altını paraya dönüştürme, Farmville para hilesi, Farmville altın hilesi, Farmville ağaç hilesi, Farmville ev hilesi, Farmville hayvan hilesi, Farmville tarla hilesi, Farmville çok para kazanmak istiyorum gibi bir sürü arama mevcut. Elbette her oyunun hilesi vardır. Ama bu oyundaki amaç hem sizi facebooka bağlamak hemde paypal aracılıgı ise sizden para koparmak.,Ama oyunun bir bug yani açığı bulundu tespit edilmeden hemen kullanmanızı tavsiye ediyorum :D


Bu bug sayesinde farmvillede tarlanız içinde fazla tarla yapabilir veya tarla alanı dışına ağaç yada tarla yapabilirsiniz. bu sizin el çabukluğunuza bağlı.
ben mozilla ile yaptım sorunsuz

2- Cheat Engine 5.5 Programına İhtiyacınız var.
Burdan : http://www.heijnen1.demon.nl/CheatEngine56.exe
İndirebilirsiniz.

3- Aplle Safari İnternet Tarayısını Açınız Ve Farmville giriş yapınız.

4- Cheat Engine 5.5 Programını Açınız. Safariden giriş yapın. '4 bytes'yazan
Kısm…