Ana içeriğe atla

Enfes Film 'Nefes'

Uzun zamandır  filmin haberleri geliyordu merakla bekliyordum.Televizyonda ilk iştima konuşmasını duyduğumda zaten hayran olmuştum.Ekşi sözlük , friendfeed gibi sosyal topluluklarda ki hararetli yorumlar beni uzun zaman sonra sinema salonuna götürmüştü.Aslında bu pazar tiyatro bileti almak için cevahir alışveriş merkezinde arkadaşımla buluşmuştum.Kendisi 1993 de terör örgütü yüzünden Van'dan İstanbul'a göçen kürt bir vatandaşımız :) Haftaya pazar günü çocuk esirgeme kurumuna ziyarete gidicem tiyatroyu erteleyelim dedi ve ben haftaya onunla çocukları ziyarete gidicem ve madem buluştuk böyle böyle bi film var hadi gidelim.Sağolsun kırmadı beni pazar günü gittik ve ben hala bu filmin etkisindeyim.Bir çok salonda gösterime girmesi ve ilk 3 günde 334 bin kişi tarafından izlenmiş olmasından gurur duydum.
Teknik işlerden pek anlamam birazda sulugöz bir insanımdır gizli gizli ağlamaya hazırlıklıyıdım.İlk giriş komutan'ın gelişi sobaya çan çan vuruşu tüylerimi o dakkadan itibaren kirpi yavrusu misali dimdik etmişti.Hani bi an vardır dumur eder insanı ve nefes almadan dinler karşısındakinin cümlelerini.İşte böyle dumur ediyordu beni.Terör örgütünün en kanlı dönemlerinde dünyada olmadığım yada çocukluk dönemime gelmesinden dolayı o 45 saniyelik kahramanlarımızın yaşadıklarını görmeden hissedemeden büyüdük.Masal gibi anlatıyorlardı fazla hatırlamıyorum ama anımsıyorum birazcık.Akrabalarımızdan Şırnak'ta görev yapıp piskopatça dönenler olmasa belki bu kadar da anımsamam.Öncelikle şunu merak ediyorum bugünedek bu kadar sade öz ve net bir şekilde anlamlı mesajlar veren başka bir filmimiz oldu mu yada olabilicek mi? Ben bu yaşıma kadar bu denli saldırılar aldığımızdan bi haber şekilde sikim taşşam trampet çala çala gezip tozuyordum.

Film kurgusu olaylar şöyle olsa böyle olsa gibi düşüncelerin gereksiz olduğunu eleştirilicek bir konu olmadığını düşünüyorum.Sözlükte her detayı ince ince anlatmışlar.O yorumlardan farkettiğim.Pkklılara kurulan pusuda ölen teröristin elinde ki  silahı komutanın karakolda atış talimi yaparak denemesi ve askerlerin 'aa siktir o nası bi silahtır lan öyle'dercesine bakışı gözümden kaçtı.Ama anlamlı bir mesaj vermiş oldu.Komutan ile doktor telsiz dialoglarına hiç girmemek filmi izlemeyenlerin heveslerini heyecanlarını kırmamak açısından detaylara girmeden son olarak filmin bana kattıklarına geçmek istiyorum.

Ben bu Filmden ne öğrendim;

Öncelikle evet askerlik yan gelip yatma yeriymiş.Evet evet askeriyede ki aileler çok kebap çok kralmış filmin sonunda hepimiz gördük dimi? En güzel evlerde beleş oturuyorlar ucuza yiyip içiyorlar.Ne yazık ki gerçekleri görememişiz oysa ki ucuz olan onların emeklerinin karşılığıymış.Bizim metropollerde top yapıp birbirimize attığımız karlar onların mezarları oluyormuş.Hani o izlediğimiz amerikan yapımı bir kaç kişi ile dünyaları deviren kahramanlar yok karşılarında kek gibi vurulabilicek düşmanda yok.Emret komutanım ile gençliğin askeriye zihniyetinden de eser yok.Ortada tek bir gerçek var acımasız ama gerçek yeterli askeri silahi tecrübesi olmayan ve güvenli sayılmayan bir bölgede kurulan askeri üst ve dış güçlerin desteklediği bölgenin hakimi bir gerilla terörist.Füzelere mermi ile karşılık vermek ancak Türk ordusunun cesur askerinin bir özelliğidir. O saldırı anında yuh bu kadar olmamıştır herhalde demiştim o askerlerin yerinde olsam ne yaparım diye bile düşünemedim beynimden kaynar kaynar sular akıyor çaresizliği an be an yaşıyordum.Ve öğrendim ki bundan daha büyük daha ağır saldırılarda yapılmış ordumuza.Ve bizim nesil gençlik buna bende dahil asker olmaktan ödü kopuyor az yapmak için açıköğretim ile uzadıkça uzatıyor kaçtıkça kaçıyoruz.Neyse daha fazla söze hacet yok Gidin izleyin benim gibi gaz olun.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İngiltere Öğrenci Vizesi Aracı Kurumlara Kanmayın

Diğer ülkeleri bilemem ama,"Yok efendim İngiltere,Kanada vizesi çok zor kimseler alamıyor."dedikoduları tamamen bu vize danışmanlığı yapan dolandırıcıların uydurmasıymış bunu anlamış oldum.Başımdan geçen olayı aynen aktarıyorum.


Bir arkadaşım vasıtası ile İngiltere'ye gitmeyi planlıyordum.(öğrenci olarak gitmek en kolayı idi.)İnternetten ne gerekli ise araştırdım.Ama arkadaşımın ısrarları üzerine Hayat Rehberi(isim verdim ki sizde dolandırılmayın.)tanıdığına vize işlemlerimi yaptırdım desemde bi bok yapmadılar.Akmerkez karşısında lüks bir villada hizmet veren bu kurum işlemlerimi çok hızlı bir şekilde yapabileceğini sonucun 3 gün içerisinde alabileceklerini söyledi.700 tl para istedi.600 Tl verdim.(Pazarlık Sünnettir hesabı.)Belgeleri zaten internet üzerinde araştırmıştım konsolosluğun sitesinde Türkçe dil desteği var.Hepsini teslim ettim,yeminli tercümana ne varsa çevirtmişler.11 sayfalık vize başvurumu yapmışlar.Randevum alınmış buraya kadar her şey yolunda.
Vize evrakla…
2007 de ilk blog açtığımda ki heves olmasa da ara ara gaza geliyorum. Anlatmak istediğim pek çok şeyi yazmaya üşensem de videosunu çekip paylaşmayı çok istiyorum. twitter facebook çıktı blogculuk bozuldu düşüncesindeyim. Aslında çok özledim seni blogger :) sabah 9 akşam 9 küçük esnaflığa devam ettiğimden mütevettlik seninle ilişkimiz bitti. Ama bakarsın şans yüzüme güler de bi iş bulursam taslaklarımı düzenler beynimde ki örümcek ağı tutan cümlerler ellerimden sana dökülür..
Bu arada ilk açtığım blog google tarafından kapatılmış pek bi üzüldüm :(
Ona kızarak buradan devam etmeye isim,tema vs değiştirip yol almaya çalışacağım.
şuan deli gibi bu yazıya ne başlık yazsam diye düşünüyorum saat 02:49 olduğundan beyin gebertos oldu sanıyorum bulamadım bişi neyse mühim de değil zaten başlıkları sevmem  bilirsin :)
kal sağlıcakla.

Farmville Oyunu Hilesi ( fazla tarla bug )

Bir çok kişi Facebook FarmVille Hileleri adı altında arama yapıyor. Farm ville altını paraya dönüştürme, Farmville para hilesi, Farmville altın hilesi, Farmville ağaç hilesi, Farmville ev hilesi, Farmville hayvan hilesi, Farmville tarla hilesi, Farmville çok para kazanmak istiyorum gibi bir sürü arama mevcut. Elbette her oyunun hilesi vardır. Ama bu oyundaki amaç hem sizi facebooka bağlamak hemde paypal aracılıgı ise sizden para koparmak.,Ama oyunun bir bug yani açığı bulundu tespit edilmeden hemen kullanmanızı tavsiye ediyorum :D


Bu bug sayesinde farmvillede tarlanız içinde fazla tarla yapabilir veya tarla alanı dışına ağaç yada tarla yapabilirsiniz. bu sizin el çabukluğunuza bağlı.
ben mozilla ile yaptım sorunsuz

2- Cheat Engine 5.5 Programına İhtiyacınız var.
Burdan : http://www.heijnen1.demon.nl/CheatEngine56.exe
İndirebilirsiniz.

3- Aplle Safari İnternet Tarayısını Açınız Ve Farmville giriş yapınız.

4- Cheat Engine 5.5 Programını Açınız. Safariden giriş yapın. '4 bytes'yazan
Kısm…