Ana içeriğe atla

#smakhas 6.Dönem 2.Hafta Kurumsal İletişimin Temelleri / Sosyal Medya Etiği @ahunsal

İlk dersi ne yazık ki açıköğretim sınavım yüzünden kaçırdım. 2. Ders hakkında kendimce aldığım notları gözlemleri gelecekte ki öğrenciler için yazma gereği duydum. Zira kayıt olmadan önce birkaç mecrada arama yaptım, inceleme yazısı bulamadım.Benden sonra arayanlar bulsun istedim.

Kadir Has Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı 2.ders konusuna gelelim hemen, Efendim Ali Haydar Ünsal ( http://www.alihaydarca.com ) dersimizin hocasıydı.Kendisi hakkında bilgilere google amcadan alabilirsiniz. Not defterime,İlk aldığım not, turizm şirketinde çalışan bir arkadaşın firmasının “Telefon ile Müşteri Memnuniyeti Anketi” yapmasını takdir ettiğini söylemesi oldu. Tatiliniz nasıl geçti memnun kaldınız mı? Vs. sorular sormuşlar. Çok hoş geldi. Bu konu da hemen çalışma yapmalı.
Modül 2: Kurumsal İletişimin Temelleri / Sosyal Medya Etiği
-Sosyal Medya etiği nedir?
Buradan da anlaşılacağı üzere çağrı merkezi üzerine konuşuldu.Ülkemizde 40,000 çağrı merkezi çalışanı var gibi istatislik bilgiler genel kültür olarak işlendi.Sunum bizlerle paylaşılmadı kopy pasteci gençlik olduğumuzdan olsa gerek.Gelelim notlarımdan bir demet bilgi sunmaya,
 Sosyal Medya Yönetim,
1-Marketing aktiviteler
2-Crm – müşteri ilişkileri
3-Monitoring – Belli  anahtar kelimeleri takip etmek,rakipleri araştırmak.
Üzerine konuşuldu.
e-mail üzerinden pazarlama artık bitiyor.Katılıyorum ben artık bunaldım pek bakmıyorum.
Çalışan personeli gönüllü elçi yapabiliriz.
Müşteri bize yazdıktan sonra en fazla 10 dakika içinde samimi bir şekilde cevaplamak lazım.

Onurair’in sosyal medya da ki unutulmaz hatasını kulağımıza küpe yapalım.
Müşteri: Bir değer mübadelesinde bulunduğumuz herkes. (yolcu, hasta , vekil vs.)
Müşteri ilişkileri nedir? Bu pek eğlenceli geçti : D
Müşteri ilişkileri değer: Kalite+ilişkiler/ fiyat
Kalite ve fiyat konusunda bir şey yapamadığınız zaman ilişki konusunda çalışmak lazım.
-Şeffaflık ve dürüstlük çok önemli.
Müşteri segmantasyonu, müşterinin kim olduğuna bakarak ürün önermek.
Sosyal Medya Stratejileri üzerinde temel olarak duruldu.Şimdi böyle yazdım özet olaraktan ama dersin içeriği çok daha zengindi.Sağ en arkada ki arkadaşın dialogları pek keyifliydi =)
Ali Haydar Bey ise sanki yıllanmış bir öğretmen edasındaydı, geçen yıldız teknik’de yandex orta doğu genel müdürü konuşma yapıyordu. Adam bilmem kaç tane ülkenin müdürü ama Türkçe’si sanırım yetmedi çok güzel anlatamadı. Bende şimdi beklentiyi düşük tuttum ki hayal kırıklığı olmasın. Fakat çok enerjik ,mütevazi ,akıcı anlatımlı pozitif bir insan Ali Haydar Bey. Mesafe koymuyor aranıza iş hayatından çok güzel örnekler ile konuları pekiştirmesi. Sunumu ile bize beyin fırtınaları yaptırması takdire şayan. Ben çok çekingen bir insan olduğumdan mütevellit pek öyle laflara atlamam içimden düşünürüm. Güzel bir pozitif enerji oluşturduğundan olsa gerek  çoğu konuda söz alma hissiyatı oldu bende. Unutmadan Kadir Has Üniversitesi Cibali kampüsü ulaşım yönünden olmasa da pek güzel. Sınıflar vs. iyi yani : )
Sonuç
 Size tavsiyem Ali Haydar Bey’in konuşmacı olduğu bir yere katılma şansınız olursa bu fırsatı kaçırmayın. Hatta aralarda molalarda peşini bırakmayın.Anlattıklarından kendinize yol çizin.Dersler çıkarın.

Mini not: Ali Bey bizim için 5.dönem dedi ama bugün aldığım bir mailde 6.dönem olduğumuzu öğrendim :)
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İngiltere Öğrenci Vizesi Aracı Kurumlara Kanmayın

Diğer ülkeleri bilemem ama,"Yok efendim İngiltere,Kanada vizesi çok zor kimseler alamıyor."dedikoduları tamamen bu vize danışmanlığı yapan dolandırıcıların uydurmasıymış bunu anlamış oldum.Başımdan geçen olayı aynen aktarıyorum.


Bir arkadaşım vasıtası ile İngiltere'ye gitmeyi planlıyordum.(öğrenci olarak gitmek en kolayı idi.)İnternetten ne gerekli ise araştırdım.Ama arkadaşımın ısrarları üzerine Hayat Rehberi(isim verdim ki sizde dolandırılmayın.)tanıdığına vize işlemlerimi yaptırdım desemde bi bok yapmadılar.Akmerkez karşısında lüks bir villada hizmet veren bu kurum işlemlerimi çok hızlı bir şekilde yapabileceğini sonucun 3 gün içerisinde alabileceklerini söyledi.700 tl para istedi.600 Tl verdim.(Pazarlık Sünnettir hesabı.)Belgeleri zaten internet üzerinde araştırmıştım konsolosluğun sitesinde Türkçe dil desteği var.Hepsini teslim ettim,yeminli tercümana ne varsa çevirtmişler.11 sayfalık vize başvurumu yapmışlar.Randevum alınmış buraya kadar her şey yolunda.
Vize evrakla…
2007 de ilk blog açtığımda ki heves olmasa da ara ara gaza geliyorum. Anlatmak istediğim pek çok şeyi yazmaya üşensem de videosunu çekip paylaşmayı çok istiyorum. twitter facebook çıktı blogculuk bozuldu düşüncesindeyim. Aslında çok özledim seni blogger :) sabah 9 akşam 9 küçük esnaflığa devam ettiğimden mütevettlik seninle ilişkimiz bitti. Ama bakarsın şans yüzüme güler de bi iş bulursam taslaklarımı düzenler beynimde ki örümcek ağı tutan cümlerler ellerimden sana dökülür..
Bu arada ilk açtığım blog google tarafından kapatılmış pek bi üzüldüm :(
Ona kızarak buradan devam etmeye isim,tema vs değiştirip yol almaya çalışacağım.
şuan deli gibi bu yazıya ne başlık yazsam diye düşünüyorum saat 02:49 olduğundan beyin gebertos oldu sanıyorum bulamadım bişi neyse mühim de değil zaten başlıkları sevmem  bilirsin :)
kal sağlıcakla.

Farmville Oyunu Hilesi ( fazla tarla bug )

Bir çok kişi Facebook FarmVille Hileleri adı altında arama yapıyor. Farm ville altını paraya dönüştürme, Farmville para hilesi, Farmville altın hilesi, Farmville ağaç hilesi, Farmville ev hilesi, Farmville hayvan hilesi, Farmville tarla hilesi, Farmville çok para kazanmak istiyorum gibi bir sürü arama mevcut. Elbette her oyunun hilesi vardır. Ama bu oyundaki amaç hem sizi facebooka bağlamak hemde paypal aracılıgı ise sizden para koparmak.,Ama oyunun bir bug yani açığı bulundu tespit edilmeden hemen kullanmanızı tavsiye ediyorum :D


Bu bug sayesinde farmvillede tarlanız içinde fazla tarla yapabilir veya tarla alanı dışına ağaç yada tarla yapabilirsiniz. bu sizin el çabukluğunuza bağlı.
ben mozilla ile yaptım sorunsuz

2- Cheat Engine 5.5 Programına İhtiyacınız var.
Burdan : http://www.heijnen1.demon.nl/CheatEngine56.exe
İndirebilirsiniz.

3- Aplle Safari İnternet Tarayısını Açınız Ve Farmville giriş yapınız.

4- Cheat Engine 5.5 Programını Açınız. Safariden giriş yapın. '4 bytes'yazan
Kısm…